Клапан зворотний

Ефективну систему внутрішньої та зовнішньої каналізації складно уявити без запірного або зворотного клапана. Це дві назви одного і того ж елемента, що використовується як запірна арматура і призначений для блокування протитоку каналізаційних стоків. Крім того, елемент використовується для перешкоджання проникненню мишей, щурів та комах у приміщення.

Особливість роботи запірного клапана полягає в його автоматизації – у разі зворотного протитечії елемент перекриє каналізацію самостійно. Як і в роботі з будь-яким іншим механізмом, для безвідмовної та ефективної служби елемента слід обов’язково ознайомитись з інструкцією з експлуатації, дотримуватись технічного обслуговування, заданого виробником, а також вивчити, з чого складається зворотний клапан.

Складові зворотного клапана и їх застосування

  • Ревізійна кришка. Необхідна з метою оцінки технічного стану об’єкта, планово-превентивних робіт.

  • Болти для кріплення. Сприяють герметичному монтажу кришки.

  • Вентиль для блокування. Потрібен у разі потреби аварійного закриття елемента.

  • Кільце ущільнювача. Завдяки наявності особливої ​​форми, гарантується не лише простота монтажу, а й підвищена герметичність пристрою. Під час складання ущільнення «лягає» рівно, не вискакуючи в сторони, що гарантує можливість проведення повторного складання трубопроводу у разі потреби.

  • Місткість для ревізії. Надає можливість проводити планові профілактичні маніпуляції.

  • Блокувальний важіль. Дозволяє керувати засувкою, спрямовуючи потік у потрібну сторону або утримуючи елемент у закритому стані.

  • Засувка із гумовим кільцем. Необхідна для повної герметизації та максимальної надійності.

Початок роботы та використання обладнання

Виконуйте вказівки щодо кріплення внутрішніх та зовнішніх мереж каналізації. Відповідно до правил, монтувати клапан слід строго в горизонтальному положенні на ділянці трубопроводу, розташованому горизонтально. Дуже важливо встановлювати клапан у місця введення труби в центральну систему каналізації, з можливістю підключення до мережі у напрямку потоку.

Важливо! Перед тим, як розпочинати монтаж, слід переконатися в:

  • Чистота і відсутність вологи гладкого кінця і розтруба (додатково можна протерти поверхню сухою ганчіркою).

  • Відсутність пошкоджень та правильне складання механізму для блокування.

  • Відсутність сторонніх елементів у трубі.

Щоб змастити гладкий кінець обладнання та кільце ущільнювача в розтрубі клапана, рекомендується використовувати силіконову емульсію або мастило.

Для правильного монтажу необхідно нанести монтажну мітку, що демонструватиме максимально можливе входження гладкого кінця обладнання в розтруб. Для цього гладкий кінець фасонної частини вставте в розтруб і нанесіть мітку. Після цього слід висунути гладкий кінець із розтруба на відстань приблизно 1 сантиметра, зафіксувавши його в такому положенні (не забувайте про компенсацію температурного подовження).

Вентиль для блокування слід монтувати за напрямком потоку. Якщо виникне зворотний протитечію, запірний клапан спрацює автоматично, перекриваючи каналізаційну систему. Заблокувати потік можна, розгорнувши вентиль перпендикулярно до його руху.

Технічне обслуговування

Кожні півроку блокувальний механізм потребує спеціального чищення. Для цього потрібно викрутити ревізійну кришку та ретельно протерти елементи клапана. Якщо будуть виявлені деталі, які стали непридатними, їх слід витягнути і замінити справними. Відповідно до ТУ У 30361225.001-200, експлуатувати обладнання можна за температури, що не перевищує 67°С.

Правильне зберігання

Найоптимальніший варіант зберігання запірного клапана – в упаковці, яку надав виробник. Елемент повинен бути захищеним від УФ-променів, вологи та механічних пошкоджень. Простежте, щоб обладнання знаходилося не ближче одного метра від батарей.

DN S L1 L2 L3 L4 Виробник
110 4.0 61 61 307 230 МПЛАСТ (Україна)
160 4.0 74 74 337 255 МПЛАСТ (Україна)
200 4.5 100 86 451 300 Pestan (Сербія)
250 6.2 130 102 520 374 Pestan (Сербія)
315 7.7 160 125 615 440 Pestan (Сербія)
400 9.8 205 145 780 460 Pestan (Сербія)